“Sylwester “ Skąd wzięła się nazwa, zwyczaje i zabawy z nim związane?

“Sylwester “ Skąd wzięła się nazwa, zwyczaje i zabawy z nim związane?

Nazwa pochodzi od męskiego imienia Sylwester, który wywodzi się od łacińskiego imienia Silvestris oznaczającego człowieka żyjącego w lesie, dzikiego.
Sylwester czyli inaczej wigilia Nowego Roku, obchodzona jest 31 grudnia na 1 stycznia, kiedy to żegna się stary rok a wita nowy.Tej oto tradycji towarzyszy szampan, zabawa i wybuchy fajerwerków. W tę noc organizowane są liczne bale i przyjęcia aby z  radością wejść w Nowy Rok. Sylwester początkowo był zwyczajem świętowanym przez zamożne  i najbogatsze warstwy społeczne,jednak z biegiem czasu zaczął być świętowany również przez ludzi ubogich. Tradycja organizowania corocznych balli sylwestrowych w europie miała swój początek na przełomie XIX i XX wieku. Natomiast w polsce tradycja ta sięga czasów XIX wieku i trwa do dnia dzisiejszego.

Żródło: A.E Stawska, Polska księga tradycji,Wydanie I,Chorzów 2012
Żródło ObraObraz gyharay z Pixabay,Gerd Altmann z Pixabay, Gerhard G. z Pixabay