26 Lipca-Międzynarodowy Dzień Ochrony Ekosystemów Namorzynowych

26 Lipca-Międzynarodowy Dzień Ochrony Ekosystemów Namorzynowych

Namorzyny to lasy znajdujące się na granicy lądu i wód, na płyciznach oraz przy ujściu rzek. Lasy potocznie nazywane są lasami pływowymi. Namorzyny, wiecznie zielone skupiska roślinne gęsto rosnące drzewa i krzewy w gorącym klimacie strefy międzyzwrotnikowej. Zazwyczaj znajdują się w strefie wód morskich, które regularnie zalewają roślinność podczas podnoszenia się poziomu wody aż po korony drzew. Natomiast w czasie odpływu odsłania się ziemia oraz cały system korzeniowy. Wspólną cechą dla tak zróżnicowanej roślinności są szczapowate korzenie, które pełnią funkcję stabilizatorów dla drzew i krzewów podczas poruszania się wody. Za pomocą korzeni oddechowych rośliny pobierają tlenem zawarty w atmosferze.

źródło Fot: Obraz Ravini z Pixabay