Bierzemy udział w akcji “Żonkile”
W tym roku Gminna Biblioteka Publiczna w Słubicach po raz kolejny bierze udział akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. Tematem przewodnim tegorocznej akcji jest miłość. 19 kwietnia 2022 wszyscy czytelnicy, którzy odwiedzą naszą placówkę otrzymają do przypięcia żółty żonkil – znak pamięci.
Bibliotekarze przygotowali również wystawkę książek związanych z historycznymi wydarzeniami z getta warszawskiego. W czwartek 21 kwietnia odbędą się zajęcia skierowane do uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Słubicach upamiętniające rocznicę powstania w getcie warszawskim.
Ogólnopolską akcję Żonkile wspierają w tym roku także nowi ambasadorzy i ambasadorki: Irena Santor, Krzysztof Gonciarz, Eliza Rycembel, Janusz Gajos, Andrzej Piaseczny i Aleksandra Popławska oraz nasi wspaniali wolontariusze – Dariusz, Joanna i Weronika.
Miłość motywem przewodnim akcji Żonkile
Marek Edelman, jeden z przywódców powstania, pytał w książce “I była miłość w getcie”: “Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość”? Dlaczego nikogo to nie interesuje?”. Podczas tej edycji akcji Żonkile zastanowimy się nie tylko nad zadanym przez Edelmana pytaniem, ale również nad tym, czym była i co znaczyła miłość w getcie warszawskim. Opowiemy o tym, jak wiele miała oblicz: od miłości rodzicielskiej, przez miłość do przyjaciół, idei aż po miłość romantyczną.
Podkreślimy również znaczenie – niezwykle ponadczasowych i uniwersalnych – stanów emocjonalnych czy postaw mających z miłością wiele wspólnego: empatii, wrażliwości na krzywdę innych, poświęcenia na rzecz potrzebujących. Także w tym przypadku towarzyszyć nam będą słowa Edelmana: “Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia”.
Tegoroczna akcja Żonkile odbywa się w czasie, gdy w naszej części kontynentu znów giną ludzie – gdy ponownie mordowani są mężczyźni, kobiety i dzieci. Chcemy, by udział w kampanii odbywającej się pod hasłem miłości był także formą manifestacji naszego sprzeciwu przeciwko wojnie, przeciwko wszelkiej agresji. Pamiętając o słowach Mariana Turskiego, że Auschwitz nie spadło z nieba, chcemy solidaryzować się z tymi, którzy walczą o swój kraj, swoją godność i swoich najbliższych.
Źródło: www.polin.pl