10 października 2017 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Słubicach odbyło się  spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke - jednym z najpoczytniejszych twórców literatury dziecięcej i młodzieżowej.

Grzegorz Kasdepke to bez wątpienia najchętniej czytany polski autor książek dla dzieci. Niemal wszystkie z ponad jego czterdziestu tytułów uzyskały status bestsellera (m. in. "Kacperiada…"  czy  "Horror, czyli skąd się biorą dzieci"). Sympatię czytelników łączy z uznaniem krytyków, czego dowodem są najważniejsze nagrody, jakie zdobył za swoją twórczość dla najmłodszych (w tym: Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, dwukrotnie nagrodę Edukacja XXI, Nagrodę BETA, Nagrodę im. Kallimacha, Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i inne). Jego książki weszły na listę lektur szkolnych, a Fundacja "ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom" uznała "Detektywa Pozytywkę" za jedną z dziesięciu najlepszych książek dla dzieci minionej dekady.

Nic więc dziwnego, że spotkanie z tym autorem było bardzo wyczekiwanym wydarzeniem w słubickiej bibliotece. Tym razem, w związku z tym iż spotkanie odbywało się w godzinach popołudniowych nie zapraszaliśmy na nie poszczególnych klas ze słubickich szkół. Renoma autora przyciągnęła do biblioteki całkiem sporą gromadę młodych czytelników, którzy jak się później okazało dość dobrze znają utwory napisane przez naszego gościa. Dzieciaki przyprowadziły razem z sobą także dorosłych, którzy również aktywnie włączyli się w przebieg spotkania.

Spotkanie otworzył Artur Bedyk, dyrektor słubickiej biblioteki, który powitała wszystkich przybyłych na spotkanie oraz przedstawił zaproszonego gościa.

Spotkanie przebiegało w fantastycznej atmosferze. Pełne humoru teksty autora i to w jaki sposób o nich opowiadał wywoływały co chwilę uśmiech na twarzach młodych czytelników. Grzegorz Kasdepke zafundował zebranym niemało atrakcji, włączając dzieci do rozmowy, zadając najróżniejsze zagadki i czytając fragmenty swych opowiadań, jak chociażby kapitalnie napisane "Horror! Czyli skąd się biorą dzieci". Opowiedział również o serii z Detektywem Pozytywką, a także dał dzieciakom bardzo dużo czasu na zadawanie pytań, które czasem były dość oryginalne, jak chociażby: "Panie Grzegorzu, czy ludzie nie mylą Pana często z Tomaszem Karolakiem?".

Na wszystkie pytania zadawane przez młodych czytelników autor dziecięcych bestselerów odpowiadał z właściwym sobie humorem i często z błyskotliwymi puentami.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że oferowane podczas spotkania książki rozchodziły się jak "ciepłe bułeczki", zaś samo podpisywanie zakupionych tytułów trwało niemal tak samo długo, jak część główna.

Na zakończenie spotkania Grzegorz Kasdepke dokonał pamiątkowego wpisu w Kronice Biblioteki: "Dziękuję za zorganizowanie bardzo udanego spotkania z młodymi czytelnikami. Mam nadzieję, że jeszcze tu wrócę :) "

Bardzo gorąco dziękujemy panu Grzegorzowi Kasdepke za fantastyczne spotkanie a dzieciom i rodzicom za chęć uczestniczenia w nim. Mamy nadzieję, że kolejne spotkania z twórcami literackimi w słubickiej bibliotece będą równie fascynujące.