15 listopada 2017 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Słubicach mogliśmy przekonać się jak wygląda "druga strona raju" w Indonezji. Wszystko za sprawą fascynującej opowieści i wirtualnej podróży w jaką zabrała nas Anna Jaklewicz - podróżniczka, archeolog i antropolog, autorka książek i artykułów podróżniczych. Relacje ze swoich podróży Anna Jaklewicz publikuje m.in. w National Geographic TRAVELER i Magazynie Podróżników TamTam. Jest organizatorką wypraw do Azji i pilotem wyjazdów trampingowych. Wielokrotnie została wyróżniana za prelekcje poświęcone wyprawom. Jej pokaz o Indonezji zdobył nagrodę publiczności na Kolosach – największym festiwalu podróżniczym w Europie oraz nagrodę jury Festiwalu 100droga. Prezentacja o Chinach zwyciężyła w konkursie Żywioły OFF na festiwalu Trzy Żywioły. Za samotną, dziewięciomiesięczną podróż po Indonezji, podczas której powstawała książka "Indonezja. Po drugiej stronie raju", została nominowana przez National Geographic do nagrody TRAVELERY w kategorii Podróż Roku. Autorka książki "Indonezja. Po drugiej stronie raju" zaprosiła nas na egzotyczną wyprawę w głąb indonezyjskiego świata, położonego z dala od turystycznych kurortów. Spotkanie odbyło się dzięki programowi Dyskusyjne Kluby Książki.

Dziewięć miesięcy samotnej podróży, tysiące pokonanych kilometrów, dziesiątki odwiedzonych wysp.  Wyprawa Anny Jaklewicz do Indonezji zaprowadziła ją na odległe archipelagi i w rejony zamieszkałe przez grupy etniczne o unikatowych zwyczajach. Fascynująca opowieść o Indonezji, jakiej mogliśmy wysłuchać w słubickiej bibliotece, połączona z pokazem niesamowitych zdjęć i materiałów filmowych pozwoliła nam poznać i przyjrzeć się bliżej temu bardzo egzotycznemu zakątkowi świata. Mogliśmy poznać bissu – tzw. piątą płeć czyli transpłciowych szamanów z grupy etnicznej Bugis oraz obserwować ich w rytualnym tańcu ze sztyletami i dorocznym święcie mappalili rozpoczynającym porę deszczową. U Toradżów, górali z Celebesu mogliśmy przyjrzeć się niezwykłym pogrzebom organizowanym nawet kilka lat po śmierci. Niezwykle ciekawa była  także opowieść o walkach bawołów, świętych zwierząt Toradżów, których wartość przekracza niekiedy cenę nowego samochodu.  Zobaczyliśmy również relację wideo z szamańskiego rytuału, któremu poddała się Ania Jaklewicz i dowiedzieliśmy się, jak indonezyjskie duchy pomagają szukać partnera!

Spotkanie połączone było z promocją książki "Indonezja. Po drugiej stronie raju", którą można było zakupić i uzyskać pamiątkową dedykację od autorki.

Bardzo serdecznie dziękujemy pani Annie Jaklewicz za to niezwykłe spotkanie z czytelnikami Gminnej Biblioteki Publicznej w Słubicach i za fantastyczną opowieść, która pozwoliła nam odkryć kilka niezwykłych tajemnic Indonezji.