13 stycznia 2019 r. o godzinie 17 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Słubicach rozpoczął się koncert w ramach 27 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Koncert poprowadził dyrektor słubickiej biblioteki Artur Bedyk a na bibliotecznej scenie wystąpili: Orkiestra Dęta działająca przy OSP w Słubicach, Zespół Ludowy "Grzybowianki", Zespół "Teraz My" z GOK w Iłowie, solistki z MOW "Dom na szlaku" w Załuskowie, Zespół "Grzybowianki i Grzybowiacy" oraz grupa Young Angel. Koncert w Słubicach odbył się dzięki inicjatywie Jacka Kozłowskiego - wójta gminy Słubice, który zaangażował się także organizacyjnie w jego przeprowadzenie. Więcej informacji o koncercie w rozwinięciu niniejszego artykułu.

O tym, że pomaganie jest dziecinnie proste mogli się przekonać wszyscy, którzy 13 stycznia odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczna w Słubicach.  Podczas koncertu w Słubicach, który odbył się w ramach 27 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zarówno wszyscy wykonawcy występujący na scenie jak i zgromadzona słubicka publiczność wspólnie (zgodnie z hasłem tegorocznej WOŚP) grali dla dzieci małych i bez focha - na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Podczas ponad trzygodzinnego koncertu zbierano środki na ten szczytny cel, a sądząc po ilości szybko pojawiających się wśród publiczności  czerwonych serduszek słubickie społeczeństwo połączyła tego dnia niezwykła chęć pomagania innym. Niezmiernie cieszy fakt, że w tym dniu z uśmiechem na twarzy i radością w sercu tak wielu mieszkańców naszej gminy na rzecz ratowania zdrowia i życia dzieci w polskich szpitalach wykazało się wielką szczodrością i postanowiło wesprzeć dzieło Orkiestry.

Przed rozpoczęciem  słubickiego koncertu zgromadzoną publiczność powitał Artur Bedyk - dyrektor biblioteki, który przedstawił i gorąco podziękował osobom, których zaangażowanie umożliwiło, że po wielu latach WOŚP mogła ponownie zagrać także w Słubicach. Szczególne słowa uznania skierował pod adresem wójta gminy Słubice pana Jacka Kozłowskiego. Na scenie zaprezentowały się również inne osoby, które ochoczo odpowiedziały na zaproszenie do udziału w koncercie: Szymon Ogrzebacz - kapelmistrz Orkiestry Dętej działającej przy OSP w Słubicach, Teresa Kowalska - kierownik Zespołu Ludowego "Grzybowianki", Waldemar Czubiel - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Iłowie, Małgorzata Czubiel - instruktor i prowadząca zespół "Teraz My" w GOK w Iłowie, Edyta Piegowska - kierownik zespołu "Grzybowianki i Grzybowiacy", Ewelina Żabka i Izabela Kubiak - nauczycielki w MOW w Załuskowie, Radosław Kiełbasa - lider zespołu "Young Angel".

Koncert rozpoczęła Orkiestra Dęta działająca przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Słubicach, która zagrała pod batuta kapelmistrza Szymona Ogrzebacza. W tej części koncertu publiczność mogła wysłuchać utworów instrumentalnych o charakterze świątecznym oraz znanych przebojów muzyki rozrywkowej.

Po występie orkiestry strażackiej repertuar ludowy nawiązujący do folkloru i tradycji regionalnej zaprezentował Zespół Ludowy "Grzybowianki" działający pod kierownictwem Teresy Kowalskiej.

Po występie Grzybowianek na scenie pojawił się powiew młodości, muzykalności, wdzięku... to za sprawą występu zespołu "Teraz My" z Gminnego Ośrodka Kultury w Iłowie.

Covery współczesnych przebojów usłyszeliśmy również w wykonaniu solistek z MOW "Dom na Szlaku" w Załuskowie.

Zespół "Grzybowianki i Grzybowiacy", który działa pod kierownictwem Edyty Piegowskiej udowodnił, że żadna piosenka nie jest im obca i równie dobrze czuje się w repertuarze ludowym, patriotycznym czy (jak nas przekonał na bibliotecznej scenie) w tzw. piosence podwórkowej, prezentując znane szlagiery i piosenki, które mimo upływu lat cieszą się niesłabnącą popularnością.

Na zakończenie słubickiego koncertu mocny, rockowy akcent postawiła grupa "Young Angel", która na co dzień ćwiczy w Gminnej Bibliotece Publicznej w Słubicach.

Na zakończenie jeszcze raz dziękujemy wszystkim wykonawcom, publiczności i tym którzy przyczynili się do tego by tak wspaniała, radosna, pełna tolerancji i wzajemnej akceptacji, integrująca wszystkich Orkiestra zagrała w gminie Słubice. Do zobaczenia za rok. Sie ma!