11 listopada 2019 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Słubicach wraz z Gminą Słubice oraz Szkołą Podstawową im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Słubicach była współorganizatorem uroczystości związanej z gminnymi obchodami 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O godzinie 16 z słubickiej biblioteki nastąpił przemarsz pod tablicę pamiątkową znajdującą się nieopodal Urzędu Gminy w Słubicach. W tym szczególnym miejscu został odegrany hymn Rzeczypospolitej Polskiej a delegacje reprezentujące różne instytucje i poszczególne środowiska z terenu gminy Słubice złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Następnie zebrani w honorowej asyście orkiestry strażackiej przemaszerowali do miejsca pamięci znajdującego się przy kościele parafialnym w Słubicach. W tym miejscu poszczególne delegacje oddały hołd bohaterom walczącym o wolność naszej ojczyzny. Po części oficjalnej nastąpił powrót do Gminnej Biblioteki Publicznej w Słubicach, gdzie przed budynkiem biblioteki można było się posilić gorącą i pożywną grochówką. Wydarzeniem zamykającym gminne obchody 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości był koncert patriotyczny „Jest takie miejsce, taki kraj…”  który rozpoczął się w sali audytoryjnej biblioteki o godzinie 17. Koncert poprowadził Artur Bedyk - dyrektor GBP w Słubicach, a na scenie wystąpili: Orkiestra Dęta działająca przy OSP w Słubicach, Zespół Ludowy "Grzybowianki", Zespół "Grzybowianki i Grzybowiacy" oraz dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Słubicach. (fotorelacja w rozwinięciu artykułu)