„Kwadrans dla Niepodległej”, czyli wspólne czytanie w stu miejscach fragmentów polskiej literatury – to kolejna odsłona obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Płocku i w całym powiecie. Data wydarzenia nie była przypadkowa. Przypadła w rocznicę pierwszej wizyty generała Józefa Hallera w Płocku w 1917 roku. Gminna Biblioteka Publiczna w Słubicach na zaproszenie Książnicy Płockiej im. Władysława Broniewskiego w Płocku również dołączyła do tej akcji. Czytanie w słubickiej gminie odbyło się zgodnie z planem w czwartek 14 czerwca 2018 r. o godz. 12.00, w Szkole Podstawowej im. Ojca Św. Jana Pawła II w Słubicach, w klasie III a. Spotkanie przeprowadziła p. Asia Ujazda, bibliotekarz GBP w Słubicach.

21 listopada 2017 r. Gminną Bibliotekę Publiczną w Słubicach odwiedziły wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego „Dom na Szlaku” im. Gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie wraz z psycholog Edytą Furmanek oraz nauczycielem Renatą Załugą. Spotkanie młodzieży z MOW w Załuskowie ze słubickimi gimnazjalistami związane było z udziałem ośrodka w Załuskowie w światowej kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Kampania, którą wspiera Fundacja Po DRUGIE, ma na celu rozpowszechnienie świadomości o prawach dziecka, godności, szacunku, bezpieczeństwie, wolności oraz zwrócenie uwagi na wartości, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i dobrego życia. Autorem światowej kampanii jest Women’s World Summit Foundation i co roku zaprasza do współpracy wszystkich tych, którzy chcą, by świat dzieci i młodzieży był wolny od przemocy.