Mimo, że miesiąc temu pożegnaliśmy kolejny rok szkolny, mury biblioteki nadal wypełnia śmiech dzieci – dzieci, które wiedzą, że w naszej placówce nie ma miejsca na nudę! 17 lipca rozpoczęliśmy cykl zajęć literacko-artystycznych WAKACJE W BIBLIOTECE 2017. Ponad dwadzieścioro dzieci z terenu gminy Słubice, codziennie przez cały tydzień, brało udział w atrakcyjnych spotkaniach, które w tym roku odbyły się pod hasłem „Z wizytą w Bullerbyn”. Inspiracją zajęć była książka autorstwa Astrid Lindgren pt. „Dzieci z Bullerbyn”, która stała się źródłem pomysłów na wspólną wakacyjną zabawę.

Poniedziałek był dniem zapoznawczym, przeprowadziliśmy szereg zabaw integracyjnych, aby każde dziecko mogło poczuć się pewnie w gronie rówieśników. Dzięki prezentacji multimedialnej poznaliśmy sylwetkę Astrid Lindgren, która, jak się okazało, jest autorką blisko pięćdziesięciu książek dla dzieci. Uczestnicy zajęć wzięli udział w konkursie, podczas którego mogli sprawdzić, ile wiadomości zdołali zapamiętać na temat pani Lindgren. W poniedziałkowe przedpołudnie był również czas na gry i zabawy na bibliotecznym sprzęcie rekreacyjnym. Dzieci miały okazję rozegrać mecz „piłki nożnej” i wziąć udział w turnieju bilardowym.

Drugiego dnia bliżej poznaliśmy bohaterów książki „Dzieci z Bullerbyn”. Lisa, Anna, Britta, Lasse, Bosse i Olle stali się świetną inspiracją podczas zajęć plastycznych. Zadaniem podzielonych na grupy dzieci było „stworzenie” za pomocą różnych materiałów plastycznych wylosowanego bohatera. Każda grupa włożyła wiele pracy i wysiłku , ale warto było, ponieważ efekty były znakomite! Ten dzień również zakończyliśmy wspólnymi zabawami i kinem letnim.

Środa okazała się chyba najbardziej atrakcyjnym dniem tygodniowych zajęć wakacyjnych. Tego dnia udaliśmy się na wycieczkę do stadniny koni, prowadzonej przez Państwa Aleksandrę i Grzegorza Łątków z Łazisk. Pani Ola, nasza zaprzyjaźniona czytelniczka oraz mama Kasi i Ewy – aktywnych uczestniczek bibliotecznych zajęć, z chęcią opowiadała nam o swojej pasji, jaką jest jeździectwo. Z wielkim zainteresowaniem słuchaliśmy pani Oli, gdy opowiadała o wyścigach, swoich koniach oraz z związanych z nimi przygodach. Wielką niespodzianką tego dnia było przygotowane przez Państwa Łątków ognisko, przy którym mogliśmy upiec pyszną kiełbaskę. Dzieciaki wyszalały się także na przydomowym placu zabaw.

Kto czytał „Dzieci z Bullerbyn” ten wie, że bohaterowie książki mieli wiele pomysłów, jak ciekawie spędzić wakacje. Postanowiliśmy zaczerpnąć  kilka pomysłów z powieści i przeprowadzić najciekawsze zabawy. Dlatego w czwartek bawiliśmy się w zabawy prosto z Bullerbyn! M.in. szukaliśmy skarbów, do których prowadziła mapa i łowiliśmy „raki”! Dzięki temu, że pogoda dopisywała, mogliśmy zrobić mini wojnę na wodne balony. Śmiechu i radości było co nie miara! Po szaleństwach na świeżym powietrzu wszyscy odpoczęliśmy na kinie letnim.

W piątek p. Ania Ostrowska i p. Sylwia Górecka zaplanowały zajęcia kulinarne. Z uwagi na to, że sezon owocowy w pełni, postanowiliśmy wspólnie przygotować koktajle ze świeżych owoców. Każde dziecko z wielkim apetytem wypiło tę porządną porcję witamin. Pozostały czas upłynął nam na zabawie i oglądaniu kina letniego.

Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom za tak liczne uczestnictwo w zajęciach wakacyjnych. Cieszymy się, że biblioteka jest miejscem chętnie odwiedzanym przez najmłodszych mieszkańców naszej gminy. Szczególne podziękowania dla Państwa Łątków, którzy serdecznie przyjęli nas w swoim gospodarstwie. Dziękujemy również P. Emilii Chojnackiej i P. Arturowi Bedyk za zaangażowanie się w organizację wyjazdu do stadniny koni.