12 listopada 2019 r. o godzinie 16 słuchacze działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Słubicach Oddziału Gminnego Płockiego Powiatowego Uniwersytetu Trzeciego Wieku mieli możliwość wysłuchać wykładu Piotra Kowalczyka "Dubaj: królestwo na piasku". Ponieważ wykład miał charakter otwarty dla wszystkich chętnych, do słubickich seniorów dołączyła młodzież z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego "Dom na szlaku" w Załuskowie. Piotr Kowalczyk - geograf, geolog a z zamiłowania podróżnik, fotograf, autor wielu prelekcji wygłoszonych na prestiżowych festiwalach podróżniczych, podczas spotkania w słubickiej bibliotece zaprosił słuchaczy na wirtualną podróż do Dubaju. Niezwykle ciekawa opowieść urozmaicona licznymi fotografiami była niecodzienną okazją do poznania największego miasta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz do obejrzenia miejsc, których nie zobaczymy w żadnych oficjalnie wydanych przewodnikach . Wiele anegdot, egzotycznych i pasjonujących historii usłyszeli  słuchacze, którzy tego dnia przybyli do biblioteki. Prelekcja podróżnicza Piotra Kowalczyka to barwna historia spotkań z ludźmi, zawierająca odpowiednią dawkę humoru i ciekawostek. Podczas wykładu autor preferuje zagadnienia zmuszające do dyskusji, nie unika trudnych tematów, pokazuje, że świata nie można oceniać jednoznacznie, zwraca także uwagę słuchaczy na medialne stereotypy oraz konfrontuje je z lokalną rzeczywistością.