5 kwietnia 2019 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Słubicach słuchacze PPUTW wysłuchali niezwykle pasjonującego wykładu "Chrzest księcia Mieszka i chrystianizacja Polski" wygłoszonego przez dr Andrzeja Kowalczyka z Pracowni Archeologicznej Ostrów Radzimski oraz pracownika Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Było to z całą pewnością niezwykłe spotkanie z historią oraz archeologią. Na słubickich seniorach szczególne wrażenie zrobiły liczne artefakty archeologiczne pochodzące z X wieku, których uczestnicy spotkania mogli dotknąć i obejrzeć z bliska. Nie często można mieć tak bezpośredni kontakt z zabytkami pochodzącymi z tak odległych okresów naszej historii. Już wkrótce kolejne spotkania z historia dla słubickich seniorów w ramach Płockiego Powiatowego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.