Dyskusyjny Klub Książki istnieje i działa przy naszej bibliotece od 25 lutego 2010 r. Od 2013 r. zostaliśmy oficjalnie zarejestrowani jako Dyskusyjny Klub Książki przez Instytut Ksiązki w Warszawie. Celem DKK jest ożywienie środowisk skupionych wokół biblioteki oraz zachęcenie użytkowników biblioteki do kreowania mody na czytanie.Dyskusyjny Klub Książki adresowany jest do wszystkich, którzy nie tylko lubią czytać, lecz także rozmawiać o książkach.

W ramach Akademii Aktywnego Seniora biblioteka proponuje cykl zajęć dla naszych dorosłych czytelników. Dużym powodzeniem cieszą się szczególnie warsztaty komputerowe. Podczas zajęć komputerowych uczestnicy doskonalą swoje umiejętności obsługi komputera i poznają możliwości Internetu.

Gminna Biblioteka Publiczna w Słubicach organizuje cykl zajęć czytelniczych dla najmłodszych. W ramach  „Spotkań z bajką” bibliotekarze z GBP w Słubicach zaopatrzeni w ciekawe i kolorowe książki raz w tygodniu odwiedzają dzieci z Samorządowego Przedszkola w Słubicach. Dzieci mają okazję nie tylko posłuchać ciekawych historii i opowiadań czytanych im przez bibliotekarzy, lecz również uczestniczyć w quizach i zabawach związanych z treścią czytanych książek.

Ważne miejsce w ofercie kulturalnej naszej biblioteki zajmują zajęcia z bajkoterapii. Bajki terapeutyczne to historie niezwykłe, świadomie tak skonstruowane i napisane, by dzieci odnajdywały w nich cząstkę siebie, swoich emocji, konkretnych problemów, z którymi się borykają. Młodzi i najmłodsi czytelnicy mogą utożsamić się z bohaterem i przeżyć z nim daną historię, pozostając w bezpiecznym miejscu.

Gminna Biblioteka Publiczna w Słubicach oferuje najmłodszym czytelnikom szeroki wachlarz zajęć kulturalno-oświatowych, podczas których rozwijają oni swoje talenty i pogłębiają pasje. Jedną z ofert skierowanych dla dzieci w wieku 6-12 lat jest udział w Klubie Młodego Czytelnika. W ramach „Klubu Młodego Czytelnika” organizowane są zajęcia literackie, artystyczne i plastyczne, celem których jest  rozwój artystycznej wrażliwości  u dzieci.

Zajęcia teatralne to wspaniała przygoda z teatrem , która w sposób ciekawy i bezpieczny łączy beztroską zabawę z nauką i rozwojem.  Spotkania kierowane są dla dzieci w wieku 8 – 10 lat, w ich programie znajdują się  m.in. zajęcia dykcyjne, praca z tekstem, gry i zabawy ruchowe, praca nad przełamywaniem barier, lęków i tremy scenicznej.