HISTORIA KSIĄŻKI

HISTORIA KSIĄŻKI

Co wiemy na temat książki?

Zapewne, każdy z nas ma swoją ulubioną książkę. Niektóre z nich miały duży wpływ na nasze życie,ale mało kto, zagłębia się i zna historię książki oraz okoliczności jej pojawienia się.
Historia książki dzieli się na dwa okresy : książki rękopiśmiennej- która powstała jeszcze przed wynalezieniem druku,materiał oraz narzędzie piśmiennicze zależały
od warunków powstania,początkowo były to tabliczki gliniane wypalane lub suszone,papirusy,pergaminy,płótna oraz zwoje. Od II połowy w. przed naszą erą zwój był zastąpiony przez wieloskładnikowy kodeks, który łączył ze sobą kilka kartek . Rękopiśmiennictwo było używane przez klasztory oraz monarchów i tworzyło się do 1500 roku. Ale już w owym czasie, możemy powiedzieć o przełomie w historii książki ponieważ pojawiła się Inkunabuł-czyli stary druk sprzed 1501.Pierwszym inkunabułem był druk J. Gutenberga z ok.1445, któremu również możemy zawdzięczać dalszy rozwój książki drukowanej. Wiemy,że etapy druku nie były proste i trwały latami.Nie wiem czy pierwszą, ale na pewno najstarszą książką, która została wydrukowana, to “Diamentowa Sutra” której pochodzenie szacowało się na dziewietnasty wiek naszej ery.
Ważną informacją jest to,iż książka ta przetrwała do czasów współczesnych. Analizując
w pewnym stopniu historię książki możemy zauważyć jak różniła się pierwsza forma
od tej ,którą istnieje teraz .Na przestrzeni lat druk rozwijał się i udoskonalał co sprawiło,
że w czasach ówczesnych możemy pozwolić sobie na wypożyczenie czy zakup książki.