To była najwspanialsza lekcja miłości do zwierząt. 17 czerwca 2019 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Słubicach odbyło się spotkanie z pisarzem, dziennikarzem, podróżnikiem ale przede wszystkim obrońcą i przyjacielem zwierząt panem Tomem Justyniarskim, autorem lektury szkolnej "Psie troski". W spotkaniu autorskim uczestniczyły dzieci z klas 0-3 ze Szkoły Podstawowej w Słubicach oraz ze Szkoły Podstawowej w Piotrkówku. Mamy nadzieję, że po tym niezwykłym spotkaniu dziecięce serca naszych młodych czytelników nie będą nigdy obojętne na krzywdę wyrządzaną zwierzętom i obrońców zwierząt w naszej małej społeczności będzie coraz więcej.

Tom Justyniarski - rzecznik prasowy Towarzystwa Obrony Zwierząt w Polsce, szkoleniowiec, trener biznesu i umiejętności społecznych; wykładowca w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, podróżnik (zwiedził ponad 60 krajów świata), ornitolog, przyrodnik, pisarz ale przede wszystkim wielki przyjaciel i obrońca zwierząt, autor lektury szkolnej "Psie Troski". W rankingu „TOP10” Ministerstwa Edukacji – według rodziców i nauczycieli „Psie troski” to najlepsza książka dla dzieci! To pierwsza w Polsce lektura szkolna, która została wybrana demokratycznie poprzez głosowanie. Wybrali ją rodzice i nauczyciele, czyli najważniejsze osoby, które mają bezpośredni wpływ na wychowanie dzieci. Podczas spotkania w słubickiej bibliotece Tom Justyniarski poruszył serca dzieci opowieściami o losie smutnych i opuszczonych lokatorów schronisk. Dzielił się swoimi doświadczeniami z akcji ratowania zwierząt: setek psów, kotów, bocianów, koni, a nawet porzuconego węża boa! Opowiadał także o książkach, które napisał, o ich bohaterach i o tym skąd czerpie pomysły na pisanie. Młodzi czytelnicy naszej biblioteki również mogli podzielić się swoimi opowieściami związanymi z pomocą udzielaną zwierzętom. W lekcjach miłości do zwierząt prowadzonych przez Tomasza Justyniarskiego uczestniczyło już ponad 200 tysięcy dzieci z całej Polski. Cieszymy się bardzo, że tak niezwykłą i tak potrzebną lekcję udało się zorganizować również w Słubicach.