2 czerwca 2016 r. w związku z obchodzonym dzień wcześniej Dniem Dziecka biblioteka przygotowała dla swoich najmłodszych czytelników nie lada atrakcję. Tego dnia zaprosiliśmy do biblioteki dzieci na spotkanie z Agnieszką Frączek autorką bestselerowych książek dla dzieci.

O godzinie 11:30 Artur Bedyk dyrektor słubickiej biblioteki powitał wszystkie przybyłe dzieci i dorosłych oraz przedstawił naszego wyjątkowego Gościa.

Agnieszka Frączek jest doktorem habilitowanym językoznawstwa, germanistką i leksykografem. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Z pasją bada zabytkowe, 300-letnie słowniki polskie i niemieckie, nie stroni także od leksykografii współczesnej: jest redaktorem naukowym Wielkiego słownika niemiecko-polskiego, polsko-niemieckiego PWN (wyróżnionego przez magazyn Literacki Książki tytułem Książki Roku 2010). W książkach dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie.

Pisze m.in. o homonimach (Kanapka i innych wierszy kapka) i homofonach (Jedna literka, a zmiana wielka), o frazeologizmach (Siano w głowie, czyli trafiła kosa na idiom) i przysłowiach (Gdy przy słowie jest przysłowie). W wierszach opowiada o kulturze słowa i rozprawia się z błędami językowymi (Byk jak byk, czyli nie całkiem poważnie o całkiem poważnych błędach językowych).

Stworzyła także serię książek logopedycznych (Dranie w tranie, Muł mądrala i innych wierszy co niemiara, Kelner Kornel i inne wiersze niesforne, Struś na cisie i inne fisie). Utwory Agnieszki Frączek pomagają między innymi poprawnie i ładnie wypowiadać najtrudniejsze w języku polskim głoski trzech szeregów – s, z, c, dz (syczące), ś, ź, ć, dź (ciszące) oraz sz, ż, cz, dż (szumiące). Warto czytać je wielokrotnie, koniecznie na głos. Nic tak bowiem nie ułatwia kontaktów z innymi ludźmi jak poprawna mowa i wesoła mina.

Agnieszka Frączek jest także laureatką Nagrody Edukacja 2008, wyróżnienia Duży Dong, przyznawanego przez Polską Sekcję IBBY oraz nagrody im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz. Bardzo wiele wierszy Agnieszki Frączek znajduje się w podręcznikach dla najmłodszych klas szkół podstawowych.

Podczas spotkania z dziećmi w słubickiej bibliotece Agnieszka Frączek przeczytała wiele spośród swoich znanych wierszy. Już odczytane na początku wiersze: „Ja w takich warunkach pracować nie mogę” i „Słonie na spadochronie” wzbudziły entuzjazm dziecięcej widowni.

Agnieszka Frączek w interesujący sposób opowiedziała dzieciom jak powstaje książka. Zwróciła uwagę na pracę ilustratora, redaktora, wydawcy, księgarza, bibliotekarza.

Co nas niezmiernie ucieszyło na pytanie naszego gościa: "Kto chciałby zostać bibliotekarzem?"  na widowni pojawił się las uniesionych do góry rąk.  Na spotkaniu nie zabrakło też licznych pytań zadawanych przez dzieci  dotyczących zarówno pracy jak i życia prywatnego pisarki , na które pani Agnieszka chętnie odpowiadała.

Miła atmosfera, wesoła zabawa i pełne humoru wiersze z pewnością na długo pozostaną w pamięci dzieci.

Na zakończenie w imieniu czytelników GBP w Słubicach Artur Bedyk podziękował pani Agnieszce Frączek za niezwykle miłe spotkanie z dziećmi w słubickiej bibliotece i zachęcił dzieci i rodziców do sięgania po książki tej autorki, których duży zbiór znajduje się w naszej bibliotece.

O tym jak bardzo podobała się naszym czytelnikom twórczość  Agnieszki Frączek świadczą  kupowane przez  dzieci  i dorosłych  książki, do których autorka po spotkaniu wpisywała dedykacje i autografy. Dzieci, które nie mogły zakupić książek otrzymały autografy od autorki na zakładkach do książek. Z pewnością będzie to dla nich niezwykła pamiątka, a czytając w swoich podręcznikach do języka polskiego teksty Agnieszki Frączek, będą mogły przypomnieć sobie spotkanie z ich autorką, w którym dzięki naszej bibliotece mogły wziąć udział.

Nie zabrakło też pamiątkowego wpisu autorki do Kroniki naszej biblioteki, oraz pamiątkowych zdjęć z uczestnikami spotkania.

Bardzo serdecznie dziękujemy p. Iwonie Tyburskiej z Książnicy Płockiej za życzliwość i pomoc w zorganizowaniu spotkania oraz za zajęcie się sprzedażą książek podczas spotkania autorskiego. Dziękujemy pani Jadwidze Zwierzchowskiej dyrektorowi Przedszkola Samorządowego w Słubicach oraz pani Barbarze Gołaszewskiej dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Słubicach a także nauczycielom, którzy tak chętnie z naszą biblioteką współpracują. To właśnie dzięki udanej współpracy między naszymi instytucjami udaje się zorganizować tak wiele ciekawych projektów dla dzieci i młodzieży z terenu naszej gminy.