Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami !!!

Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami !!!

Inteligencja emocjonalna towarzyszy  nam  już od dnia narodzin. To od nas zależy czy zostanie ona przez nas rozbudzona czy nie. Emocji  własnych trzeba się nauczyć i umiejętnie nimi  kierować.

Emocje

• Rodzice odgrywają bardzo istotne znaczenie w rozumowaniu emocji i ich rozwoju
    w stosunku do obserwacji emocji u innych dzieci.
  • Kształtowanie- umiejętności uczenia się
  • Umiejętność nazywania swoich emocji i rozmowa z dziećmi na ten temat.
    Dzieci swoje emocje i uczucia mogą wyrazić w różny sposób za pomocą rysunków, jak również opisać to co czują w zależności od wieku.
    Rodzic spędzając z dzieckiem czas może poprosić, aby dziecko wyraziło swoje emocje rysując – swój dzisiejszy nastrój przy użyciu kolorowych kredek. Mogą również pomóc pytania: Jaki dziś masz nastrój?, dlaczego jesteś smutny?, co sprawiło, że dzisiejszy dzień jest dla ciebie dniem radosnym?.
    Bardzo ważna jest pomoc dziecku, aby potrafił radzić sobie z emocjami złymi i dobrymi. Ważne są pochwały, umiejętności w wydawaniu poleceń dziecku, zasady i konsekwencje
    Ważne dla rodziców jest to, aby skutecznie pomóc dziecku z radzeniem sobie z emocjami.Warto sięgnąć po odpowiednie książki. Jedną z takich książek jest 7 uczuć małej Zosi autorki Stephanie Couturier. Zachęcamy rodziców po sięgnięcie po książki o podobnej tematyce.