Jak wspierać poczucie wartości dziecka?

Jak wspierać poczucie wartości dziecka?

Z pojęcia wynika, iż poczucie własnej wartości, to nic innego jak ogół przekonań ma własny temat. Poczucie własnej wartości, to szacunek dla samego siebie, dający wewnętrzną radość z siebie. Musimy pamiętać, iż poczucie wartości to nie samoocena, która na ogół jest mylona z naszymi słabymi i mocnymi stronami.

Modelowanie poczucia własnej wartości u dziecka zależne jest od wielu czynników, do których nalezą:
– sposób komunikacji dorosłego z dzieckiem
– docenianie dziecka za jego osiągniecia
– należna pochwała dziecka przez dorosłych
– okazywanie dziecku miłości ( przytulanie)
– dawanie dziecku poczucia bezpieczeństwa
– rozmowa z dzieckiem na trudne tematy

Wielokrotnie słyszymy od dzieci słowa typu: “Jestem za głupi(-a), nic nie potrafię, lub “Do niczego się nie nadaję”. Takie słowa powinny dawać rodzicom wskazówki, że coś jest nie tak, dlatego też rodzic powinien zwiększyć swoją czujność. Oznacza to, że dziecko traci swą samoocenę do obszaru poczucia wartości, generalnie wpływa to bardzo negatywnie na dziecko. W takich przypadkach bardzo istotne jest podjęcie dialogu z dzieckiem przez rodziców oraz nauczycieli. Słabe poczucie własnej wartości u dziecka, zniechęca je do działania i rozwiania samego siebie, jak również może zacząć myśleć krytycznie. W takich przypadkach dochodzi do destrukcyjnego myślenia przez dziecka o samym sobie gdzie postrzega własną osobę jako nie potrzebną i przeszkadzającą innym np. “Gdyby mnie nie było, rodzicom byłoby lepiej to po co mam żyć “.

W takich przypadkach bardzo ważna jest komunikacja rodzica z dzieckiem. Ważne jest podnoszenie poczucia wartości i bezpieczeństwa dziecka. Dziecko powinno czuć wsparcie ze strony najbliższych, jak i nauczycieli słyszeć: – nie jesteś słaby, wspólnie rozwiążemy ten problem.
Bezustanna pomoc i dawanie bezinteresownie wsparcia naszym dzieciom sprawi, iż będzie miało efekty w samoocenie samego siebie.