Kiedy zacząć uczyć dzieci odpowiedzialności?

Kiedy zacząć uczyć dzieci odpowiedzialności?

Rodzice dość często zadają sobie pytanie : Co zrobić, aby dzieci były odpowiedzialne? Nauczyć dziecko odpowiedzialności to nie łatwe zadanie, ponieważ to działanie wiąże się z dużym zaangażowaniem ze strony rodziców/ opiekunów.
Naukę odpowiedzialności należy zacząć już od najmłodszych lat. Pierwszym krokiem podczas przygotowywania dzieci do odpowiedzialności może być nauka sprzątania zabawek po skończonej zabawie. Jednak bardzo istotnym elementem podczas tego procesu jest pokazanie dziecku, jak należy to zrobić. Zarówno warto udzielać odpowiednich w tym czasie komunikatów np. Czas, aby zabawki wróciły na swoje miejsce, gdzie poczekają na kolejną wspólną zabawę. Dzieci małe uczą się poprzez obserwację i naśladownictwo, a więc aby wypracować
u dzieci odpowiedzialność, należy dawać dziecku pozytywne wzorce. Równie ważna jest rozmowa i tłumaczenie dziecku, co jest właściwe a co nie np. “Nie wolno kopać innych dzieci” w tym przypadku podczas rozmowy warto, aby dzieci ujrzały twarz rodzica / opiekuna na wysokości własnej twarzy co sprawi, że dziecko zwróci uwagę na osobę mówiącą. Dopiero po osiągnięciu kontaktu wzrokowego z dzieckiem należy wytłumaczyć, co w zachowaniu dziecka było nie odpowiednie i dlaczego nie należy tak postępować. Podejmowanie dialogu jest bardzo ważne nawet wtedy, gdy sprawy nie są bardzo poważne. Rozmowa z dzieckiem o niepowodzeniach, o zachowaniu wobec innych, a także o tym co czuje. Takie podejście uczy dzieci rozwiązywania problemów oraz poszanowania dla drugiej osoby. Zachęcam rodziców do czytania dzieciom książek o wartościach, ponieważ dodatkowo poprzez ilustracje można pokazać dzieciom, jak być odpowiedzialnym, miłym i uprzejmym dla innych. Przykładem takiej książki jest” Kocha, lubi, szanuje – czyli jeszcze o uczuciach” Grzegorza Kasdepkie.