Książki czytane z pokolenia na pokolenie

Książki czytane z pokolenia na pokolenie

Codziennie w Polsce wydawanych jest wiele różnorodnych książek dla dzieci. Oczywiście warto po nie sięgać, ale warto też wrócić do książek starszych, sprawdzonych. Większość z nas miała przecież swoje ulubione książki w dzieciństwie. Może warto dowiedzieć się, czy naszemu dziecku też się spodobają? A nuż okaże się, że pociecha gust literacki odziedziczyła właśnie po nas. Jest to też szansa, by sprawdzić, czy dalej tak samo, jak w dzieciństwie, odbieramy daną książkę.

Na facebookowej grupie “Mała książka-Wielki człowiek” ukazała się lista książek, po które chętnie sięgają rodzice, aby przypomnieć sobie swoje czasy dziecięce. Wśród tytułów najczęściej wymienianych przez rodziców znalazły się klasyki zarówno literatury polskiej, jak i zagranicznej. Oto ponadczasowe bestsellery:

Plastusiowy pamiętnik Marii Kownackiej

Dzieci z Bullerbyn szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren

Ponadto na liście znalazły się:

• Kubuś Puchatek Alana Alexandra Milne’a
  • Miś Uszatek Czesława Janczarskiego
  • Seria „Poczytaj mi, Mamo” z opowieściami takich autorów jak Wanda Chotomska, Julian Tuwim, Małgorzata Musierowicz, Joanna Papuzińska, Stanisław Jachowicz, Janina Krzemińska czy Adam Bahdaj
  • Mały Książę Antoine’a de Saint-Exupéry’ego
  • Pippi Pończoszanka Astrid Lindgren