“Kto Ty jesteś? Polak mały!”
Święto Niepodległości może być doskonałą okazją do rozmów z dziećmi o patriotyzmie. 11 listopada to dzień, kiedy możemy porozmawiać nie tylko o symbolach narodowych, ale również wytłumaczyć, czym jest ojczyzna, czym jest wolność i co dla nas znaczy, że mieszkamy w Polsce. Pojęcia związane z patriotyzmem, a więc ojczyzna, niepodległość, są dla małego człowieka dość abstrakcyjne, jednak nie rezygnujmy z rozmów na ten temat. Już od najmłodszych lat warto oswajać dziecko z tą tematyką. Dlatego warto sięgnąć po odpowiednio ciekawe pomoce, aby zainteresować dziecko historią Polski. Oto nasze propozycje prosto z bibliotecznej półki…
Seria POLSCY SUPERBOHATEROWIE opowiada o niezwykłych Polkach i Polakach – ludziach mądrych i odważnych. Jak żyli i pracowali? O czym marzyli i co osiągnęli? Co im zawdzięczamy? Może chcesz być jak…Mieszko I albo Maria Skłodowska-Curie?
„Kto ty jesteś?”, „Jaki znak twój?” – od wielu lat słyszeliśmy wciąż te same odpowiedzi. Jednak książka Michała i Joanny Rusinków wywraca do góry nogami dawny kanon małego patrioty i sprawia, że wielkie słowa stają się bliskie i zrozumiałe.Zachęcamy do lektury!
Bohaterem książki „Ignaś. Opowieści patriotyczne” jest Ignacy Jan Paderewski: pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy, mąż stanu i polityk. To historia niezwykłego chłopca, który miał tylko dwa marzenia: być kimś i zrobić coś dla Polski. Starał się je realizować przy każdej nadarzającej się okazji, a Polska w owym czasie potrzebowała ogromnego wsparcia, miłości i oddania. Młodzi czytelnicy z tej lektury dowiedzą się, czy pasja i ciężka praca wystarczyły, by pokonać liczne przeciwności losu.
Warto sięgnąć też do książek autorstwa Kazimierza Szymeczko, który w wesoły i przystępny sposób “przeprowadza” dzieci przez dzieje Polski.
“Królewskie życie królów” to poczet władców Polski w pigułce – to propozycja zgranego duetu Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby i Joanny Zagner-Kołat. Przygotowany przez nie komiks przedstawia najważniejsze fakty z panowania władców Polski – od Mieszka I po Stanisława Augusta Poniatowskiego. Czytelnicy znajdą tu solidną porcję wiedzy historycznej przyprawioną żartami. Naszą kolejną propozycją jest książka “Wojenna katastrofa 1939-1945” Książka Patryka Pleskota powstała na 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Jej adresatami są dzieci, które jeszcze nie uczyły się w szkole historii, a publikacja jest tak pomyślana, aby zainteresować młodego czytelnika dziejami ojczystymi. Historię opowiada młody Janek Rodowicz “Anoda”, a trudniejsze zagadnienia i pojęcia zostały wyróżnione w formie ramek i wytłumaczone prostym językiem. Publikacja jest bogato ilustrowana i wzbogacona archiwalnymi zdjęciami.
Książki Moniki Brodowskiej “Wędrówki po polskich regionach” oraz “Tajemnice polskich miast” to ciekawe propozycje do rozmów na temat zwyczajów, strojów, architektury i innych ciekawostek etnograficznych poszczególnych regionów i miast Polski. Warto sięgnąć także ilustrowane atlasy Polski, których barwne zdjęcia z pewnością zainteresują dziecko naszym krajem.