Poczytaj mi, tato! Czyli dlaczego ojcowie powinni czytać dzieciom?

Poczytaj mi, tato! Czyli dlaczego ojcowie powinni czytać dzieciom?

Naukowcy z Harvardu dowiedli, że czytanie dzieciom przez ojców daje lepsze efekty, ponieważ… narusza przyzwyczajenia i utarte konwencje.Dziećmi, zwłaszcza w pierwszym roku życia, zazwyczaj więcej zajmują się mamy, dlatego każdy rytuał zarezerwowany dla taty budzi duże zainteresowania niemowlaka. Co więcej, ojcowie częściej się tekstem bawią i wchodzą w interakcję z dzieckiem: komentują i zadają pytania. A to rozwija wyobraźnię i umiejętności komunikacyjne.Pozytywne efekty czytania dzieciom przez tatę da się zauważyć także w przypadku przedszkolaków. Te, którym zaczęli czytać ojcowie, poprawiły swoje wyniki edukacyjne aż o 1/3, miały lepszą koncentrację i dyscyplinę. Co ciekawe, jak zauważyli badacze z Uniwersytetu Nowojorskiego, przyczyna tego może być dość przewrotna – badani ojcowie dużo częściej niż matki mylili się podczas czytania, co powodowało, że dzieci były bardziej skupione… by poprawiać swoich tatów.

Źródło: wielki-człowiek.pl