Znane kobiety nauki

Blog czytelniczo-kulturalny Gminnej Biblioteki Publicznej w Słubicach

Znane kobiety nauki

Wiedza naukowa i techniczna przez bardzo długi okres czasu, była przeznaczona  dla mężczyzn, gdyż uznawano ją za typowo męską dziedzinę. Myśląc o sławnych ludziach nauki w pierwszej kolejności nasuwają się nazwiska sławnych mężczyzn takich jak: Kopernik , Hawking, Einsteina i wielu innych. Wprawdzie wśród tak dużego grona naukowców płci męskiej,  możemy również wyróżnić panie, które zapracowały na to, by nazywać je wybitnymi. 

Maria Skłodowska-Curie (1867-1934), której nie możemy ominąć. Nasza rodaczka otrzymała nagrodę Nobla, jako jedyna osoba została nagrodzona za dwie różne dziedziny nauki przyrodnicze. Zasłynęła gdy uzyskała teorię na temat promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów oraz odkryciem dwóch promieniotwórczych pierwiastków: polonu
i radu.
Irène Joliot-Curie (1897-1956)- córka idąc śladami matki w 1935 r. została uhonorowana Nagrodą Nobla za odkrycie sztucznej promieniotwórczości.
Ada Lovelace (1815-1852)- Brytyjska matematyczka – nazywana pierwszą  programistką w historii jej badania były inspiracją współczesnej informatyki Alana Turinga, a Amerykańskie Ministerstwo Obrony nazwało język programowania jej imieniem. 
Margaret Hamilton (ur. 1936)-Amerykańska informatyczka, która przewodziła zespołowi pracującemu  system pokładowy programu kosmicznego Apollo. Ta sławna kobieta nie tylko przyczyniła się do możliwości lądowania człowieka na Księżycu, ale również  dzięki niej został przekształcony układ komputerowy znany do dziś. W 2016 roku została odznaczona przez Barracka Obamę Prezydenckim Medalem Wolności, najwyższym cywilnym odznaczeniem w USA.
Jane Goodall (ur. 1934) –zasłynęła na cały świat przełomowymi badaniami nad małpami człekokształtnymi, którym poświęciła poświęciła 45 lat badań w Tanzanii. Udowodniła  m.in. że te  zwierzęta  potrafią wytwarzać
oraz  korzystać z narzędzi.
Dorothy Hodgkin (1910-1994) – Angielska biochemiczka i krystalograf za swoje badania została w 1964 r. uhonorowana jako trzecia kobieta w historii Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii. Za pomocą analizy rentgenostrukturalnej odkryła i potwierdziła strukturę wielu cząstek organicznych takich jak: penicyliny, insuliny, czy witaminy B12.
Maria Goeppert-Mayer (1906-1972) –
Amerykańska fizyczka pochodząca z Niemiec została sławna dzięki wskazaniu  modelu powłokowego jądra atomu. W czasie  Drugiej Wojny Światowej brała udział  w pracach przy Projekcie Manhattan, który został zwieńczony stworzeniem bomby atomowej, w 1963 roku została nagrodzona Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki jako druga kobieta po Marii Skłodowskiej-Curie.
Lise Meitner (1878-1868) – specjalistka w dziedzinie fizyki nuklearnej. Główny członek  grupy naukowców, dzięki, którym został odkryty i opisany rozszczep jądra atomowego. Nagrodą Nobla  za to przełomowe odkrycie otrzymał Otto Hahn współpracownik Lise Meitner – Do dziś uznaje się za duży błąd Komitetu Noblowskiego 
w pominięciu Lise Meitner w przyznawaniu tej nagrody. 

Mimo, iż dziś sytuacja kobiet znacznie się polepszyła, to jednak jeśli chodzi o nauki ścisłe wciąż dominują mężczyźni. 

Dodaj komentarz