100. rocznica urodzin Stanisława Lema

100. rocznica urodzin Stanisława Lema

Stanisław Lem – polski mistrz science-fiction światowego poziomu, twórca utworów ponadczasowych i odkrywczych. Urodzony we wrześniu 1921 roku we Lwowie, zmarł w Krakowie w roku 2006. Sławę zyskał nie tylko w Polsce, ale też poza jej granicami – jest najczęściej czytanym i tłumaczonym polskim autorem powieści. Najbardziej znanym jego dziełem jest Solaris. Fenomen popularności jego twórczości stanowi oryginalne podejście do kategorii gatunku. Książki Lema łączą w sobie analizy społeczne ze złożoną i atrakcyjną fabułą, w której naukowe rozważania przeplatane są fantastycznymi, futurystycznymi domysłami lub przewidywaniami autora.

Stanisław Lem (źródło Internet)

Zauważalne jest, że książki Stanisława Lema przenoszą czytelnika w inny świat. Często swoimi fantastyczno-naukowymi powieściami Lem zdawał się przewidywać przyszłość. Jego fascynacja filozofią i futurologią zaowocowała wieloma pozycjami poruszającymi tematykę rozwoju techniki i technologii, zmian w naturze ludzkiej, rozwojowi rasy ludzkiej, człowieka i jego miejsca we Wszechświecie, czy kontaktów pozaziemskich. W jego dorobku znaleźć można opowiadania science-fiction, jak chociażby Bajki Robotów, ale także powieści detektywistyczne, futurologiczne eseje i rozprawy, poezję i listy, a także scenariusze słuchowisk, filmów czy dramatów. Ciekawymi pozycjami z twórczości pisarza są recenzje oraz wstępy do nieistniejących książek. Tematyka książek Stanisława Lema oraz same zainteresowania autora sprawiły, że jego nazwiskiem została nazwana odkryta we wrześniu 1970 roku planetoida, a także pierwszy, zbudowany w całości w Polsce, satelita naukowy. W 1996 roku został on także nominowany do Nagrody Nobla, której ostatecznie, niestety, nie otrzymał.