BIBLOTEKI,KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ

Blog czytelniczo-kulturalny Gminnej Biblioteki Publicznej w Słubicach

BIBLOTEKI,KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ

Chcemy wam przedstawić najbardziej intrygujące,a zarazem zachwycające swoim pięknem biblioteki. To właśnie te miejsca ,imponują swoim wyglądem oraz architekturą. O tym aby zobaczyć te niesamowite miejsca, marzy większość 
z nas. Chcąc przybliżyć atmosferę tych magicznych miejsc, zaprezentowaliśmy osiem najpiękniejszych bibliotekk na świecie, które warto zobaczyć.


1 Biblioteka Narodowa w Brazylii

Pierwotnym miejscem biblioteki narodowej była Lizbona jej historia rozpoczęła się w roku 1755 r. Po katastrofie jaką było trzęsienie ziemi biblioteka została przeniesiona do Brazylii i  została otworzona 29 października 1810 r.
W bibliotece znajduje się aż dziewięć milionów pozycji książkowych.
Wśród  zbiorów możemy znaleźć między innymi kolekcję fotografii Teresy Cristiny Marii, która zawiera 21 742 zdjęć z XIX wieku.

źródło;Obraz NakNakNak z Pixabay 

2 Biblioteka Trinity College w Dublinie

Biblioteka Trinity College jest najwiekszą biblioteka w kraju. Jest to biblioteka akademicka w tej oto bibliotece można znaleźć najważniejsze dzieła  związane z irlandzkim chrześcijaństwem.  Księga z Kells jest  przechowywana od końca XVII wieku. Zbiory biblioteki to ponad sześć milionów druków.

źródło:Obraz Rudy and Peter Skitterians z Pixabay 

4 Biblioteka Publiczna w Kansas City, USA

Największa biblioteka w Kansas imponuje swoim wyglądem. Zbiór biblioteki również jest bardzo bogaty. W skład zbiorów wchodzi  wiele materiałów związanych z historią miasta,np : pocztówki, znaczki, listy, mapy i wiel innych rzeczy które tworzą historię biblioteki.

5 Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Wantuły w Ustroniu

To biblioteka,która porywa swoim wizerunkiem, Biblioteka powstała zaraz po zakończeniu II wojny światowej, a jej księgozbiór szacował się wstępnie na 350 pozycji. Biblioteka po remoncie w 2011 r.wygląda wprost zjawiskowo a mural robi naprawde zapierające dech w piersziach wrażenie.

6 Klementinum w Pradze – Czechy

Budynek biblioteki obecnie znajduje się na Starym Mieście w Pradze. Biblioteka jest jedną z najstarszych bibliotek znajdujących się na terenie Czech.  Biblioteka powstała w XVII wieku z zlikwidowanego zakonu .Zbiór biblioteczny wynosi ponad 6,5 miliona woluminów.  W  Klementinum oprócz książek możemy zachwycić się  dużą kolekcją ziemskich globusów i zegarów astronomicznych. 

źródło:Obraz izoca z Pixabay -praga

7 Biblioteka Real Gabinete Português de Leitura w Rio de Janeiro

Biblioteka została otwarta w 1887 r. Osobą która przyczyniła się początku istnienia była córka cesarza Brazylii Piotra II, Izabela, oraz jej męż Gaston Orleański, hrabia d’Eu.

źródło:Obraz NakNakNak z Pixabay 

8 Biblioteka Handelingenkamer w Hadze – Holandia

Biblioteka w holandi powstała w 1798 r.To zapewnwe jedna bardzo ciekawych bibliotek,pod wzgledem wystroju,jak i zarówno formy wypożyczania książek.Aby wypożyczyć książkę musimy  wspiąć się po nią po po schodach w kształcie spirali.

Dodaj komentarz