110 rocznica urodzin Alfreda Szklarskiego

Blog czytelniczo-kulturalny Gminnej Biblioteki Publicznej w Słubicach

110 rocznica urodzin Alfreda Szklarskiego

Alfred Szklarski urodził się 21 stycznia 1912 w Chicago, zmarł 9 kwietnia 1992 w Katowicach – polski pisarz specjalizujący się w literaturze podróżniczo-przygodowej dla młodzieży, popularyzator wiedzy o polskich podróżnikach i przyrodnikach, redaktor literacki. Autor cyklu powieści o Tomku Wilmowskim. Szklarski często porównywany jest do Karola Maya i rzeczywiście ma z nim coś wspólnego. Udowodnił, że pisarz nie musi opuszczać zacisza swojego gabinetu, by pisać o dalekich krainach.

Choć bohaterowie książek Alfreda Szklarskiego podróżowali do najdalszych zakątków świata, on sam rzadko opuszczał ukochany Śląsk. Do pisania wystarczyła mu ogromna wyobraźnia, amerykańskie wydania “National Geographic”, kilka tomów encyklopedii i pamiątki przywożone przez żonę, Krystynę, z wakacji. Po wojnie za jej namową tylko raz wybrał się na egzotyczną wycieczkę do Egiptu. Tam, na jednym z cmentarzy, nieznajomy poczęstował go zatrutymi daktylami. Szklarski cudem uniknął śmierci, a resztę wyjazdu spędził w szpitalu. Obiecał wtedy, że nigdy więcej nie opuści Polski, nawet jeśli miałby zrezygnować z pisania.

Na czym polegała tajemnica jego sukcesu? “Wymyślam książki, które sam chciałem czytać w dzieciństwie”, mówił. Jedną powieść pisał zazwyczaj przez dwa lata. Miał łatwość kreowania świata przedstawionego, smykałkę do dialogów, ale najwięcej czasu zajmowało mu gromadzenie materiałów i nanoszenie encyklopedycznych adnotacji. Pracował głównie w nocy lub wcześnie rano przed wyjściem do wydawnictwa Śląsk, w którym przez kilkanaście lat był zatrudniony na etacie redaktora. Atrakcyjność swoich książek testował na dzieciach. Obserwował, jak reagują na odczytywane na głos fragmenty. “Kiedy któreś z nas zaczynało się kręcić, wiedział, że ten fragment musi poprawić, bo za mało przyciąga uwagę. Bardzo mu zależało na młodych czytelnikach, nie chciał nudzić”, wspominała Bożena Nowak-Szklarska, córka pisarza.

Źródło: Wikipedia; kultura.onet.pl (artykuł “Szklarski jakiego nie znacie” D.Gajda)

Dodaj komentarz